مکان های دیدنی گرجستان

کوه های قفقاز

کوه های قفقاز یکی از زیباترین نقاطی اند که هم زیبا و دوست داشتنی هستند و هم به دلیل آنکه در کشورهای نزدیک ایران واقع شده اند، دسترسی بسیار راحتی به ما دارند. طبیعت گردی در کوه های قفقاز، از جمله روش های کشف این منطقه است که با وجود بکر بودن این منطقه می توان گفت که شما عاشق آن خواهید شد. تورگرجستان در ادامه این متن برای شما راهنمایی آماده کرده که برای طبیعت گردی و کوهنوردی در این منطقه کاربردی خواهد بود؛ با ما همراه باشید.

رشته کوه های قفقاز در کشورهای گرجستان، آذربایجان، ارمنستان و بخش های جنوبی کشور روسیه پراکنده شده است. این کوه ها علاوه بر اینکه جاذبه ای طبیعی هستند، سکونتگاه مردمی از قومیت ها، زبان‌ها و تاریخ مختلف می باشند که شما با آمدن به اینجا می توانید با این جوامع مختلف آشنا شوید. طبیعت گردی در قفقاز، مطمئن باشید که یک ماجراجویی واقعی است: قله هایی که با برف پوشیده شده اند و در آسمان می درخشند، راه های باستانی شوروی و همچنین بکر بودن این منطقه، همان چیزی است که هر شخص ماجراجو و دوستدار طبیعتی عاشقش خواهد شد.

 

کوه های قفقاز کجا هستند؟

همانطور که گفته شد این کوه ها در گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و روسیه قرار گرفته اند: از جنوب روسیه نزدیک دریای سیاه شروع شده و تا شبه ‌جزیره آب ‌شوران در آذربایجان که در دریای خزر وجود دارد، ادامه می یابد. قفقاز دارای دو رشته کوه مجزاست:

  • رشته‌کوه قفقاز بزرگ (بزرگ قفقاز)
  • رشته‌کوه قفقاز کوچک (کوچک قفقاز)

بین این دو رشته کوه، راهی تقریبا پست وجود دارد که از شمال غرب در آذربایجان و گرجستان می گذرد. رشته کوه قفقاز بزرگ به سمت شمال، جایگاه بزرگترین کوه اروپا یعنی کوه البروس است که ۵۶۴۳ متر ارتفاع دارد. کوچک قفقاز به شکل کمانی بین مرز آذربایجان و ارمنستان قرار دارد.

برای طبیعت گردی در کوه های قفقاز کجا برویم؟

یکی از دلایل محبوبیت طبیعت گردی در قفقاز، دام بزرگ آن است: طبیعت کشف نشده! در اینجا مسیرهای بسیار زیادی وجود ندارد و آن هایی هم که مسیر پاکوب (آشنایی با اصطلاحات طبیعت گردی) دارند، رو به ناپدید شدن رفته اند. برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر که طبیعت گردی یکی از سرگرمی های مردم به شمار می رود، مردم محلی منطقه قفقاز اصولا کمتر طبیعت گردی می کنند و می توان بکر بودن این منطقه را نیز ناشی از این اتفاق دانست.با این حال، به دلیل آنکه رشد صنعت گردشگری در این منطقه رو به بهبود است، مسیرهای متعددی در حال گشایش است. اما اینکه مسیرهای این منطقه کاملا بکر و ماجراجویانه هستند، واقعیتی انکار ناپذیر است. بیشتر مسیرهایی که در گرجستان هستند به مرز گرجستان در شمال می رسند و نتیجه آن، چندین روز طبیعت گردی در دل کوه های قفقاز است.شما همچنین می توانید به کشور آذربایجان بروید و آنجا نیز مسیرهای طبیعت گردی بسیار ناشناس و بکری پیدا کنید؛ البته شانس اینکهروستاهای باستانی را در این مسیر ببینید هم یکی دیگر از دلایلی است که انگیزه شما را بیشتر خواهد کرد. از باکو به قوبا، منطقه ای در کوه های شهداگ در ارتفاع ۶۰۰ متری بروید. شهر قوبا که بیش از ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد، ترکیب از کوه، دیدنی های طبیعی، فرهنگ و تنوع است.روستاهای مختلفی غنی از تاریخ و فرهنگ در اینجا دیده می شوند که از جمله آن ها می توان به خینالیگ، لاهیج و ساریباش اشاره کرد. بیشتر مسیرها، مال رو هستند و شاید در این میان گله های گوسفند و گاو نیز ببینید. پیشنهاد ما این است که یک راهنمای محلی پیدا کنید؛ شهر تاریخی شکی در کوهپایه های قفقاز تنها ۵۰۰ متر ارتفاع دارد، در حالی که قله های اره شکل اطراف آن در شمال ارتفاعشان به حدودا ۳۱۰۰ متر می رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن