رپورتاژ

هیدراته کردن گچ ها و انیدریت

مراحل آب زدایی از سنگ گچ در اثر حرارت و تبدیل آن به انواع گچ، از طریق آنالیز حرارتی به روشنی مشخص می گردد. یکی از روش هایی که می تواند فرآیند آب زدایی گچ را به آسانی مشخص کند، روش استفاده هم زمانی DTA-TG-DTG با توجه به قیمت دیوار پیش ساخته می باشد که تحت محیط های هوابندی شده مانند سه سیستم کاملا باز، هوابندی شده و نیمه هوابندی شده انجام می گیرد.

تجزیه های فازهای گچ :

تجزیه ی فازهای گچ را می توان به وسیله ی تداخل اشعه X و اسپکتروسکپی و کالریمتری آزمایش نمود. روش معمولی تجزیه ی فازها در آزمایشگاه های صنایع، به روش تعیین گراویمتری است که بر مبنای متفاوت بودن سرعت هیدراته شده آن ها می باشد. جهت تعیین فازهای بلوک های گچی در آزمایشگاه می توان به صورت ذیل عمل کرد.

تعیین انیدریت I II

۱ گرم نمونه را درون یک ظرف شیشه ای ریخته و آن را پخش کنید. سپس نمونه و ظرف آن را وزن کرده (a) و آن را به مدت ۲ ساعت در دستگاه رطوبت نسبی ۸۰- ۶۰ درصد قرار دهید. پس از خروج از دستگاه آن را در آون با دکای ۴۵ درجه خشک کرده و مجددا وزن نمایید (b)

تعیین نیمه هیدرات

محتوی ظرف فوق را پس از توزین با ۸/۰ – ۶/۰ گرم آب مقطر مرطوب کرده و به مدت ۳۰ دقیقه آن را در مکانی قرار دهید و سپس آن را در دمای ۴۵ درجه خشک کرده و مجددا توزین نمایید این عملیات برای ساخت دیوار پیش ساخته گچی نیز استفاده می شود.

تعیین انیدریت ΙΙ

مواد محتوی در ظرف بالا با وزن c را با ۸/۰ – ۶/۰ گرم آب مقطر مخلوط و به مدت ۳ تا ۷ روز در ظرفی در بسته قرار دهید. سپس آن را در دمای ۴۵ درجه تا وزن ثابت حرارت دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن