مکان های دیدنی گرجستان

قلعه گونیو

می توان از گونیو به عنوان قدیمی ترین قلعه گرجستان نام برد، قلعه ای شگرف با مساحت ۴٫۵ هکتاری که در فاصله ۱۵ کیلومتری باتومی و در روستای گونیو در آجارا (Adjara) جای خوش کرده است. قدمت این قلعه به چندین هزار سال قبل بازمی گردد تا جاییکه برخی از باستان شناسان آن را متعلق به سده پانزده تا هفدهم قبل از میلاد می دانند. در مورد این قلعه افسانه ای نقل می شود، افسانه ای باستانی که بر اساس آن این قلعه محل دفن آسپاروس پسر پادشاه و کسی که به دست جیسون کشته شد، می باشد. 
این قلعه در طول تاریخش به دلیل موقعیت استراتژیک بی نظیرش میزبان اقوام مختلفی بوده و دارای سه دوره متفاوت است، اول دوره رومیان، سپس دوره بیزانس و نهایتاً اشغال شدنش توسط عثمانی ها و میزبانی از ترک ها در سال ۱۵۴۷٫
طراحی قلعه و معماری این بنای تاریخی از همان دوران کهن تا به امروز تقریباً بدون تغییر باقی مانده و دارای طول ۹۰۰ متری و ارتفاع ۵ متری می باشد. در طراحی اولیه این قلعه بیست و دو ستون مرتفع ۷ متری در نظر گرفته شده اما امروزه تعدادی از آنها تخریب و نابود شده اند و فقط ۱۸ تا از آنها باقی مانده اند. در قدیم قلعه دارای ۴ ورودی و خروجی بود، اما امروزه تنها ورودی غربی از تخریبات جان سالم به دربرده است. این قلعه از نظر استراتژیکی بسیار حائز اهمیت بوده و از ورودی های چوروخی و مرزهای داخلی غربی به سمت سواحل دریای سیاه محافظت می کند. این قلعه در قسمت شرقی قلمرو امپراطوری روم بنا شد و نه تنها از نظر استراتژیکی نقطه ای بسیار مهم تلقی می شد بلکه یک مرکز اقتصادی و فرهنگی در روم شرقی به حساب می آمد. 
تاریخ این قلعه هنوز هم پر از رمز و راز است و ابهاماتی در مورد آن وجود دارد که هنوز کشف نشده اند، دانشمندان کماکان در حال بررسی و کاوش برای دستیابی به اکتشافات جدیدند. کشفیاتی مانند پیدا کردن یک گنجینه دفن شده مربوط به قرن پنجم میلادی در نزدیکی دیوار جنوبی در سال ۱۹۷۴٫ قلعه گونیو از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار پر اهمیت است تا جاییکه دولت گرجستان در سال ۱۹۹۴ آن را به عنوان موزه ای معرفی کرد. مجموعه ای از عتیقه های شگفت انگیز و تاریخی که اکثر آنها در طی انجام حفاری های باستان شناسی در نزدیکی یکی از دیوارهای قلعه گینو کشف شده اند در موزه باستان شناسی باتومی نگهداری می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن