مکان های دیدنی گرجستان

دیدنی های شهر برجومی

شهر برجومی یکی از شهرهای معروف گرجستان است که به خاطر چشمه های آب گرم سولفور مشهور است. علاوه بر چشمه های آب گرم، شهر برجومی دارای یک پارک جنگلی بسیار زیبایی است که داخل شهر برجومی قرار دارد و با قدم زدن در این پارک جنگلی روح انسان سرزنده می شود. دیدنی های شهر برجومی شامل قصر فیروزه، پارک آب معدنی برجومی، تله کابین برجومی و چرخ و فلک برجومی، آبشار برجومی، پارک جنگلی برجومی و استخرهای سولفور تزار است.شهر برجومی معروف به صنعت آب معدنی آن است که از صادرات درجه یک گرجستان به حساب می آید. کاوش های باستان شناسی در شهر برجومی، وجود حمام های سنگی در این منطقه را ثابت کرده است که نشان می دهد این آب معدنی هزاران سال توسط مردم استفاده شده است. از آنجا که برجومی به شهر چشمه های آب گرم معجزه آسا در گرجستان معروف است بسیاری از مردم محلی و توریست ها برای درمان یا برای تفریح به برجومی می روند. برجومی همچنین دارای بزرگترین پارک تفریحی اکولوژیک در قفقاز است.

دیدنی های شهر برجومی گرجستان

بازار سوغاتی از دیدنی های شهر برجومی گرجستان

یکی از سوغاتی های منحصر به فرد در برجومی، عسل و مربا و پودر از کاج درختان وحشی است. عسل کاج در برجومی در میان توریست ها و افراد محلی بسیار محبوب و قیمت آن هم بسیار مناسب است.

دیدنی های شهر برجومی گرجستان

کاخ آبی فیروزه از دیدنی های شهر برجومی گرجستان

فیروزه “Firuza” یکی از مهمترین ساختمان های تاریخی در برجومی گرجستان است که در ورودی “پارک آب معدنی برجومی” واقع شده است. این بنا در سال ۱۸۹۲ توسط کنسول ایران ساخته شد و به عنوان یک بنای یادبود فرهنگی محسوب می شود. این ساختمان ترکیبی از ویژگی های سبک های فارسی، گرجی و اروپایی است. امروزه این مکان به یک هتل و کافه رستوران شیک در برجومی تبدیل شده است.

دیدنی های شهر برجومی گرجستان

پارک آب معدنی از دیدنی های شهر برجومی گرجستان

پارک آب معدنی برجومی در سال ۱۸۵۰ افتتاح شد. داستان افتتاح این پارک و کشف چشمه های آب معدنی به این صورات است که؛ در سال ۱۸۲۵ برای اولین بار تعدادی از سربازان تزار یک چشمه آب گرم را در نزدیکی رودخانه برجومولا کشف کردند. این سربازان مقداری از این آب را به فرمانده شان که از بیماری معده رنج می برد، دادند.کلنل پوپوف با نوشیدن این آب از شر بیماری مزمن خود رهایی یافت و دستور داد در کنار این چشمه آب گرم، کلبه ای بسازند. از آن زمان به بعد دانشمندان و محققان روسی روی این چشمه های آب گرم تحقیقات بسیار کرده و به این نتیجه رسیدند که این چشمه ها خاصیت درمانی دارند.بعد ها با سرمایه گذاری روس ها برجومی پیشرفت کرد و اولین کارگاه آب معدنی برجومی با تولید ۱۳۰۰ بطری در سال ۱۸۵۰ در برجومی آغاز به کار کرد. در سال ۱۸۹۰ اولین کارخانه آب معدنی برجومی در پارک آب معدنی برجومی رسما افتتاح شد. در سال ۱۹۶۱، “برجومی” به ۱۵ کشور جهان صادر شد.این کشورها شامل ایالات متحده، فرانسه و اتریش بود. در سال ۱۹۸۰، فروش “برجومی” بیش از ۴۰۰ میلیون بطری بود. برجومی در اصل آب معدنی کربنات دار است که د رحال حاضر هم به بسیاری از کشورها صادر می شود و در میان گرجی ها هم بسیار محبوب است.

دیدنی های شهر برجومی گرجستان

دیدنی های شهر برجومی گرجستان
تصویری از کارخانه آب معدنی برجومی که در زمان اتحاد جماهیر شوروی در پارک آب معدنی برجومی وجود داشت
تله کابین پارک آب معدنی از دیدنی های شهر برجومی گرجستان

این تله کابین در پارک آب معدنی برجومی قرار گرفته است. این تله کابین از بالای پارک به سمت چرخ و فلکی که در بالای صخره ها قرار گرفته می رود. با سوار شدن این تله کابین نمایی از پارک و شهر برجومی در مقابل چشمان شما ظاهر می شود.

دیدنی های شهر برجومی گرجستان
تله کابین پارک آب معدنی برجومی از دیدنی های شهر برجومی گرجستان
دیدنی های شهر برجومی گرجستان
آبشار پارک آب معدنی برجومی از دیدنی های شهر برجومی گرجستان
پارک بازی از دیدنی های شهر برجومی گرجستان

در پارک آب معدنی برجومی پارک بازی و شهربازی مخصوص کودکان وجود دارد که در روبه روی آبشار زیبای پارک قرار گرفته و محل خنک و فرح بخشی در فصل تابستان برای خانواده هاست.

دیدنی های شهر برجومی گرجستان

دیدنی های شهر برجومی گرجستان

استخرهای آب گرم سولفور از دیدنی های شهر برجومی گرجستان

در انتهای مسیر پارک جنگلی برجومی استخرهای آب گرمی وجود دارد که با پرداخت مبلغی اندک می توانید در همه فصول از شنا در آن ها در فضای زیبا و طبیعی پارک جنگلی لذت ببرید. این استخرها به استخرهای تزار معروف هستند چرا که در گذشته تزار و خانواده های سلطتنی به این منطقه سفر کرده و از این استخرها استفاده می کرده اند. البته شکل آن ها در گذشته این طور نبوده و در سال های اخیر ولی در همان مکان استخرهای اختصاصی تزار این استخرهای مدرن ساخته شده است.

دیدنی های شهر برجومی گرجستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن